W poniedziałek, 13 maja, rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok na rok szkolny 2024/2025. Na absolwentów szkół podstawowych czeka ponad 3 tys. miejsc w białostockich placówkach.
Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu informatycznego od 13 maja do 18 czerwca (do godz. 15.00) oraz w terminie od 21 czerwca do 9 lipca. Drugi termin da możliwość zmiany przez kandydata wniosku o przyjęcie z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje, oraz możliwość złożenia nowego wniosku.
Jeżeli chodzi o oddział międzynarodowy, oddział przygotowania wojskowego oraz oddziały prowadzące szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, to termin na złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami jest krótszy, tj. od 13 do 29 maja. Od 31 maja do 7 czerwca będą przeprowadzane próby sprawności fizycznej lub sprawdziany kompetencji językowych do tych oddziałów. Zalogowanie się do systemu elektronicznego będzie możliwe po wpisaniu adresu: https://rekrutacje-bialystok.pzo.edu.p
Uczniowie do wyboru będą mieli: 16 liceów, 11 techników i 7 szkół branżowych I stopnia.
W szkołach ponadpodstawowych Miasto Białystok przygotowało 3014 miejsc, w tym:
-
w liceach ogólnokształcących – 1591 (3 356 miejsc w 2023 r.),
-
w technikach – 1142 (2 532miejsc w 2023 r.),
-
w branżowych szkołach I stopnia – 281 (884 miejsca w 2023 r.).
Liczba miejsc oferowana w szkołach ponadpodstawowych podyktowana jest prognozowaną liczbą kandydatów.
Zaplanowano utworzenie łącznie we wszystkich szkołach 107 oddziałów, w tym:
-
5 oddziałów integracyjnych,
-
6 oddziałów mistrzostwa sportowego,
-
2 oddziały sportowe,
-
1 oddział międzynarodowy,
-
1 oddział przygotowania wojskowego.
Miasto Białystok proponuje bogatą ofertę nauki 41 zawodów w technikach oraz 17 zawodów w branżowych szkołach I stopnia.
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej kandydaci wypełniają w formie elektronicznej (https://rekrutacje-bialystok.pzo.edu.pl) lub odręcznie (wniosek można pobrać w każdej szkole ponadpodstawowej). Dopuszcza się trzy formy składania wniosku:
-
wysłanie podpisanego wniosku i pozostałych dokumentów drogą mailową na adres szkoły (skanów lub zapisów w postaci pdf),
-
dostarczenie dokumentów w wersji papierowej do placówki,
-
potwierdzenie wniosku w systemie profilem zaufanym (w takim przypadku nie jest konieczne składanie go w formie papierowej).
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nastąpi 16 lipca 2024 r. o godz. 10.00.
W procesie rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 uczniowie, którzy nie dostaną się do żadnej z wybranych przez siebie szkół, będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Liczba miejsc w rekrutacji uzupełniającej każdego roku jest dostosowana do liczby uczniów nieprzyjętych w rekrutacji zasadniczej.
Kandydat wypełniając wniosek może wybrać maksymalnie 5 szkół ponadpodstawowych.
Listę szkół/oddziałów należy ułożyć według preferencji uwzględniając poziom zainteresowania daną placówką lub danym oddziałem. Placówka wskazana na pierwszej pozycji nazywana jest szkołą pierwszego wyboru. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów w wybranych szkołach.
Rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2024/2025 – elektroniczna.